| CAS Number | 33542-90-4 |
| Catalog Number | AG01DWCJ(AGN-PC-00OLH7) |
| Chemical Name | 2-(1,3-dioxaindan-4-yl)ethan-1-amine |
| IUPAC Name | 2-(1,3-benzodioxol-4-yl)ethanamine |
| InChI | InChI=1S/C9H11NO2/c10-5-4-7-2-1-3-8-9(7)12-6-11-8/h1-3H,4-6,10H2 |
| InChI Key | WGQBCGOHTNBZHW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08448870 |
| Molecular Formula | C9H11NO2 |
| Molecular Weight | 165.1891 |
| SMILES | NCCC1=C2C(OCO2)=CC=C1 |
| Synonyms | SCHEMBL1010010,
WGQBCGOHTNBZHW-UHFFFAOYSA-N,
1,3-DIOXAINDANE-4-ETHANAMINE,
2-Benzo[1,3]dioxol-4-yl-ethylamine,
AKOS006288443,
2-(1,3-Benzodioxole-4-yl)ethanamine,
33542-90-4,
2-(2H-1,3-benzodioxol-4-yl)ethan-1-amine,
1,3-Benzodioxole-4-ethanamine,
|
| Complexity | 152 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 165.079g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 165.192g/mol |
| Monoisotopic Mass | 165.079g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 44.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number