| CAS Number | 2095772-96-4 |
| Catalog Number | AG01DU67 |
| Chemical Name | (2S)-2-amino-2-(3-methoxyphenyl)ethan-1-ol hydrochloride |
| IUPAC Name | 2-amino-2-(3-methoxyphenyl)ethanol;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C9H13NO2.ClH/c1-12-8-4-2-3-7(5-8)9(10)6-11;/h2-5,9,11H,6,10H2,1H3;1H |
| InChI Key | CHLMFPQGTHFLAT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD12758137 |
| Molecular Formula | C9H14ClNO2 |
| Molecular Weight | 203.6660 |
| SMILES | COC1=CC([C@H](N)CO)=CC=C1.[H]Cl |
| Synonyms | 1187932-17-7,
2-Amino-2-(3-methoxyphenyl)ethanol hydrochloride,
2-amino-2-(3-methoxyphenyl)ethan-1-ol hydrochloride,
2-AMINO-2-(3-METHOXY-PHENYL)-ETHANOL HYDROCHLORIDE,
2-AMINO-2-(3-METHOXYPHENYL)ETHANOL HCL,
2095772-96-4,
(R)-2-Amino-2-(3-methoxyphenyl)ethanol hydrochloride,
(S)-2-Amino-2-(3-methoxyphenyl)ethanol hydrochloride,
532987-19-2,
(S)-2-Amino-2-(3-methoxyphenyl)ethanol HCl,
SCHEMBL4727458,
1466AJ,
MFCD12913691,
NE64038,
AK544247,
2-amino-2-(3-methoxyphenyl)ethanol;hydrochloride,
2-Amino-2-(3-methoxy-phenyl)-ethanol hydrochloride, AldrichCPR,
C9H13NO2.HCl,
|
| Complexity | 130 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 203.071g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 203.666g/mol |
| Monoisotopic Mass | 203.071g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 55.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number