| CAS Number | 79314-49-1 |
| Catalog Number | AG01DLIE |
| Chemical Name | 2-(4-Fluorophenyl)-2-phenylethylamine, HCl |
| IUPAC Name | 2-(4-fluorophenyl)-2-phenylethanamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C14H14FN.ClH/c15-13-8-6-12(7-9-13)14(10-16)11-4-2-1-3-5-11;/h1-9,14H,10,16H2;1H |
| InChI Key | IXMWRYOJMBHXBI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD02089463 |
| Molecular Formula | C14H15ClFN |
| Molecular Weight | 251.727 |
| SMILES | NCC(c1ccccc1)c1ccc(cc1)F.Cl |
| Synonyms | 79314-49-1,
2-(4-Fluorophenyl)-2-phenylethylamine hydrochloride,
2-(4-FLUOROPHENYL)-2-PHENYLETHYLAMINE HCL,
2-(4-Fluorophenyl)-2-phenylethanamine hydrochloride,
SCHEMBL3891276,
CTK7E2848,
PPA-Q05-1,
DTXSID80590015,
4823AH,
AR3848,
MFCD02089463,
AKOS027339557,
X-1841,
2-(4-Fluorophenyl)-2-phenylethan-1-amine--hydrogen chloride (1/1),
2-(4-fluorophenyl)-2-phenylethylamine hydrochloride, AldrichCPR,
C14H14FN.HCl,
|
| Complexity | 193 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 251.088g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 251.729g/mol |
| Monoisotopic Mass | 251.088g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number