| CAS Number | 18498-59-4 |
| Catalog Number | AG01DKKE(AGN-PC-00GIKW) |
| Chemical Name | Pent-4-ynal |
| IUPAC Name | pent-4-ynal |
| InChI | InChI=1S/C5H6O/c1-2-3-4-5-6/h1,5H,3-4H2 |
| InChI Key | VWYVHZFRBJJWSM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11870385 |
| Molecular Formula | C5H6O |
| Molecular Weight | 82.1005 |
| SMILES | C(CCC#C)=O |
| Synonyms | 4-Pentynal,
Pent-4-ynal,
18498-59-4,
VWYVHZFRBJJWSM-UHFFFAOYSA-N,
Pent-4-ynal (in dcm 30% w/w),
MFCD11870385,
ZINC36447710,
AKOS011895895,
CID11804674,
|
| Complexity | 75.2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 82.042g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 82.102g/mol |
| Monoisotopic Mass | 82.042g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number