| CAS Number | 61324-89-8 |
| Catalog Number | AG01DDXF(AGN-PC-02ST3O) |
| Chemical Name | 4-(Difluoromethyl)-1-fluoro-2-nitrobenzene |
| IUPAC Name | 4-(difluoromethyl)-1-fluoro-2-nitrobenzene |
| InChI | InChI=1S/C7H4F3NO2/c8-5-2-1-4(7(9)10)3-6(5)11(12)13/h1-3,7H |
| InChI Key | ADPIQVYGOJQOFD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD14698663 |
| Molecular Formula | C7H4F3NO2 |
| Molecular Weight | 191.1074 |
| SMILES | O=[N+](C1=CC(C(F)F)=CC=C1F)[O-] |
| Synonyms | 4-(Difluoromethyl)-1-fluoro-2-nitrobenzene,
61324-89-8,
SCHEMBL2698568,
CTK2E2382,
DTXSID80606564,
ADPIQVYGOJQOFD-UHFFFAOYSA-N,
MFCD14698663,
ZINC47203490,
AS05722,
Benzene, 4-(difluoromethyl)-1-fluoro-2-nitro-,
4-fluoro-3-nitrodifluoromethylbenzene,
121058-19-3,
|
| Complexity | 195 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 191.019g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 191.109g/mol |
| Monoisotopic Mass | 191.019g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 45.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number