| CAS Number | 1309443-99-9 |
| Catalog Number | AG01CC1A(AGN-PC-0WOZZX) |
| Chemical Name | 2,5-Dimethyl-4-(4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolan-2-yl)-pyridine |
| IUPAC Name | 2,5-dimethyl-4-(4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolan-2-yl)pyridine |
| InChI | InChI=1S/C13H20BNO2/c1-9-8-15-10(2)7-11(9)14-16-12(3,4)13(5,6)17-14/h7-8H,1-6H3 |
| InChI Key | AFASZBFMLVPOTQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18712598 |
| Molecular Formula | C13H20BNO2 |
| Molecular Weight | 233.1144 |
| SMILES | B1(OC(C(O1)(C)C)(C)C)c2cc(ncc2C)C |
| Synonyms | 2,5-dimethyl-4-(4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolan-2-yl)pyridine,
1309443-99-9,
AFASZBFMLVPOTQ-UHFFFAOYSA-N,
SCHEMBL12456123,
2,5-Dimethyl-4-(4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolan-2-yl)-pyridine,
|
| Complexity | 277 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 233.159g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 233.118g/mol |
| Monoisotopic Mass | 233.159g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 31.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number