| CAS Number | 630-13-7 |
| Catalog Number | AG01CBX5(AGN-PC-00A0F4) |
| Chemical Name | 2,2-Diiodopropane |
| IUPAC Name | 2,2-diiodopropane |
| InChI | InChI=1S/C3H6I2/c1-3(2,4)5/h1-2H3 |
| InChI Key | AZUCPFMKPGFGTB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03265252 |
| Molecular Formula | C3H6I2 |
| Molecular Weight | 295.8887 |
| SMILES | C(C)(C)(I)I |
| Synonyms | Propane, 2,2-diiodo-,
630-13-7,
2,2-diiodopropane,
diiodo-propane,
2-Dijodpropan,
SCHEMBL763851,
CTK2B0063,
DTXSID90467385,
AZUCPFMKPGFGTB-UHFFFAOYSA-N,
AKOS015960363,
Diiodopropane,
CID11483316,
|
| Complexity | 27.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 295.856g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 295.89g/mol |
| Monoisotopic Mass | 295.856g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number