| CAS Number | 1622013-57-3 |
| Catalog Number | AG01C8D9 |
| Chemical Name | Sodium 1-(tert-butoxycarbonyl)azetidine-3-sulfinate |
| IUPAC Name | sodium;1-[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonyl]azetidine-3-sulfinate |
| InChI | InChI=1S/C8H15NO4S.Na/c1-8(2,3)13-7(10)9-4-6(5-9)14(11)12;/h6H,4-5H2,1-3H3,(H,11,12);/q;+1/p-1 |
| InChI Key | KYPHAOQWDKDUAC-UHFFFAOYSA-M |
| MDL Number | MFCD28124336 |
| Molecular Formula | C8H14NNaO4S |
| Molecular Weight | 243.2558 |
| SMILES | C(C)(C)(C)OC(=O)N1CC(C1)S(=O)[O-].[Na+] |
| Synonyms | Sodium N-Boc-azetidine-3-sulfinate,
SODIUM 1-(TERT-BUTOXYCARBONYL)AZETIDINE-3-SULFINATE,
1-(tert-Butoxycarbonyl)azetidine-3-sulfinic acid sodium salt,
1622013-57-3,
|
| Complexity | 260 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 243.054g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 243.253g/mol |
| Monoisotopic Mass | 243.054g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 88.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number