| CAS Number | 1263377-91-8 |
| Catalog Number | AG01C8C6 |
| Chemical Name | 3,3,3-Trifluoropropanesulfinic acid sodium salt |
| IUPAC Name | sodium;3,3,3-trifluoropropane-1-sulfinate |
| InChI | InChI=1S/C3H5F3O2S.Na/c4-3(5,6)1-2-9(7)8;/h1-2H2,(H,7,8);/q;+1/p-1 |
| InChI Key | DVCULODZLVVYHT-UHFFFAOYSA-M |
| MDL Number | MFCD18379709 |
| Molecular Formula | C3H4F3NaO2S |
| Molecular Weight | 184.1126 |
| SMILES | FC(CCS(=O)[O-])(F)F.[Na+] |
| Synonyms | 3,3,3-Trifluoropropanesulfinic acid sodium salt,
Sodium trifluoropropylsulfinate,
1263377-91-8,
AKOS006315577,
3,3,3-Trifluoropropane-1-sulfinic acid sodium salt,
|
| Complexity | 115 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 183.978g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 184.108g/mol |
| Monoisotopic Mass | 183.978g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 59.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number