| CAS Number | 1256819-36-9 |
| Catalog Number | AG01C5J3 |
| Chemical Name | Methyl 3-fluoro-4-methoxypyridine-2-carboxylate |
| IUPAC Name | methyl 3-fluoro-4-methoxypyridine-2-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C8H8FNO3/c1-12-5-3-4-10-7(6(5)9)8(11)13-2/h3-4H,1-2H3 |
| InChI Key | ALUDYQLMYWACRN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18257406 |
| Molecular Formula | C8H8FNO3 |
| Molecular Weight | 185.1524 |
| SMILES | FC=1C(=NC=CC1OC)C(=O)OC |
| Synonyms | methyl 3-fluoro-4-methoxypyridine-2-carboxylate,
1256819-36-9,
Methyl 3-fluoro-4-methoxypicolinate,
AKOS033937399,
ZINC238362469,
Z2526439807,
|
| Complexity | 188 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 185.049g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 185.154g/mol |
| Monoisotopic Mass | 185.049g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 48.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number