| CAS Number | 71265-20-8 |
| Catalog Number | AG01C21S(AGN-PC-00369M) |
| Chemical Name | 3-Ethyl-N-methylaniline |
| IUPAC Name | 3-ethyl-N-methylaniline |
| InChI | InChI=1S/C9H13N/c1-3-8-5-4-6-9(7-8)10-2/h4-7,10H,3H2,1-2H3 |
| InChI Key | MHZZQJHAYDHFGH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09999864 |
| Molecular Formula | C9H13N |
| Molecular Weight | 135.2062 |
| SMILES | CNC1=CC=CC(CC)=C1 |
| Synonyms | 3-ethyl-n-methylaniline,
71265-20-8,
MHZZQJHAYDHFGH-UHFFFAOYSA-N,
1-(N-methylamino)-3-ethylbenzene,
m-ethylaniline, N-methyl,
N-methyl-3-ethyl aniline,
SCHEMBL3617649,
ZINC20054700,
AKOS000258038,
Z2255142694,
|
| Complexity | 90.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 135.105g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 135.21g/mol |
| Monoisotopic Mass | 135.105g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 12A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number