| CAS Number | 959986-12-0 |
| Catalog Number | AG01BR5N |
| Chemical Name | 4-(4-Methylpiperazin-1-Yl)Pyridin-2-Amine |
| IUPAC Name | 4-(4-methylpiperazin-1-yl)pyridin-2-amine |
| InChI | InChI=1S/C10H16N4/c1-13-4-6-14(7-5-13)9-2-3-12-10(11)8-9/h2-3,8H,4-7H2,1H3,(H2,11,12) |
| InChI Key | LLYCLVPZTUNJRJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19543946 |
| Molecular Formula | C10H16N4 |
| Molecular Weight | 192.2608 |
| SMILES | CN1CCN(CC1)c1ccnc(c1)N |
| Synonyms | 4-(4-methylpiperazin-1-yl)pyridin-2-amine,
959986-12-0,
SCHEMBL3173446,
LLYCLVPZTUNJRJ-UHFFFAOYSA-N,
ZINC72192458,
AKOS015942714,
KS-8984,
DA-00178,
FT-0747700,
2-Pyridinamine, 4-(4-methyl-1-piperazinyl)-,
Z2724440637,
|
| Complexity | 177 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 192.137g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 192.266g/mol |
| Monoisotopic Mass | 192.137g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 45.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number