| CAS Number | 1426135-66-1 |
| Catalog Number | AG01BI48 |
| Chemical Name | 5,5-Difluorooxane-2-carboxylic acid |
| IUPAC Name | 5,5-difluorooxane-2-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C6H8F2O3/c7-6(8)2-1-4(5(9)10)11-3-6/h4H,1-3H2,(H,9,10) |
| InChI Key | QVMJWPBLYLFYHW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30734115 |
| Molecular Formula | C6H8F2O3 |
| Molecular Weight | 166.1227 |
| SMILES | O=C(C1CCC(F)(F)CO1)O |
| Synonyms | 5,5-Difluorooxane-2-carboxylic acid,
1426135-66-1,
SCHEMBL14739256,
QVMJWPBLYLFYHW-UHFFFAOYSA-N,
5,5-difluorotetrahydro-2H-pyran-2-carboxylic acid,
|
| Complexity | 169 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 166.044g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 166.124g/mol |
| Monoisotopic Mass | 166.044g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number