| CAS Number | 60035-88-3 |
| Catalog Number | AG01BHQD(AGN-PC-0OD0YN) |
| Chemical Name | (3-Bromopropyl)(methyl)amine hydrobromide |
| IUPAC Name | 3-bromo-N-methylpropan-1-amine;hydrobromide |
| InChI | InChI=1S/C4H10BrN.BrH/c1-6-4-2-3-5;/h6H,2-4H2,1H3;1H |
| InChI Key | JARMQLAGTBFTAL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD27954546 |
| Molecular Formula | C4H11Br2N |
| Molecular Weight | 232.9448 |
| SMILES | Br.BrCCCNC |
| Synonyms | (3-bromopropyl)(methyl)amine hydrobromide,
60035-88-3,
AKOS026741550,
3-bromo-N-methylpropan-1-amine hydrobromide,
FT-0769329,
3-bromo-N-methyl-1-Propanamine hydrobromide,
|
| Complexity | 23.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 232.924g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 232.947g/mol |
| Monoisotopic Mass | 230.926g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 12A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number