| CAS Number | 1803589-45-8 |
| Catalog Number | AG01BHQ8(AGN-PC-0WOVAB) |
| Chemical Name | 2-Amino-N-(2-fluoroethyl)acetamide hydrochloride |
| IUPAC Name | 2-amino-N-(2-fluoroethyl)acetamide;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C4H9FN2O.ClH/c5-1-2-7-4(8)3-6;/h1-3,6H2,(H,7,8);1H |
| InChI Key | GEYBTBQRKWTDSX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28145363 |
| Molecular Formula | C4H10ClFN2O |
| Molecular Weight | 156.5864 |
| SMILES | Cl.NCC(NCCF)=O |
| Synonyms | 2-amino-N-(2-fluoroethyl)acetamide hydrochloride,
1803589-45-8,
SCHEMBL2020153,
AKOS026744374,
|
| Complexity | 76.4 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 156.047g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 156.585g/mol |
| Monoisotopic Mass | 156.047g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 55.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number