| CAS Number | 5613-27-4 |
| Catalog Number | AG01BFST(AGN-PC-0WOMZ5) |
| Chemical Name | 5-Bromo-2,3-dimethylbenzoic acid |
| IUPAC Name | 5-bromo-2,3-dimethylbenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C9H9BrO2/c1-5-3-7(10)4-8(6(5)2)9(11)12/h3-4H,1-2H3,(H,11,12) |
| InChI Key | ZCZLDHYJFFDDOE-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD24107213 |
| Molecular Formula | C9H9BrO2 |
| Molecular Weight | 229.0706 |
| SMILES | Cc1cc(cc(c1C)C(=O)O)Br |
| Synonyms | 5-bromo-2,3-dimethylbenzoic acid,
5613-27-4,
SCHEMBL1071109,
ZCZLDHYJFFDDOE-UHFFFAOYSA-N,
5-Bromo-2,3-dimethyl-benzoic acid,
AKOS020008645,
ZINC115162661,
FT-0721150,
Z2515207562,
|
| Complexity | 181 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 227.979g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 229.073g/mol |
| Monoisotopic Mass | 227.979g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number