| CAS Number | 89854-72-8 |
| Catalog Number | AG01BFMU(AGN-PC-0WOV7M) |
| Chemical Name | N,1-Dimethylcyclopentan-1-amine hydrochloride |
| IUPAC Name | N,1-dimethylcyclopentan-1-amine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C7H15N.ClH/c1-7(8-2)5-3-4-6-7;/h8H,3-6H2,1-2H3;1H |
| InChI Key | RFLHDUUAIXWGNM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28118654 |
| Molecular Formula | C7H16ClN |
| Molecular Weight | 149.6616 |
| SMILES | CC1(NC)CCCC1.[H]Cl |
| Synonyms | N,1-dimethylcyclopentan-1-amine hydrochloride,
89854-72-8,
AKOS026744320,
Z1895741267,
|
| Complexity | 72.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 149.097g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 149.662g/mol |
| Monoisotopic Mass | 149.097g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 12A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number