| CAS Number | 1795184-89-2 |
| Catalog Number | AG01BDG0 |
| Chemical Name | 1-(3-Chlorophenyl)-5-ethyl-1h-pyrazol-4-amine hydrochloride |
| IUPAC Name | 1-(3-chlorophenyl)-5-ethylpyrazol-4-amine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C11H12ClN3.ClH/c1-2-11-10(13)7-14-15(11)9-5-3-4-8(12)6-9;/h3-7H,2,13H2,1H3;1H |
| InChI Key | BSUUPJZLCJCVAF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28064252 |
| Molecular Formula | C11H13Cl2N3 |
| Molecular Weight | 258.147 |
| SMILES | Cl.CCC1N(C2=CC(Cl)=CC=C2)N=CC=1N |
| Synonyms | 1-(3-chlorophenyl)-5-ethyl-1H-pyrazol-4-amine hydrochloride,
1795184-89-2,
MCULE-4839915349,
Z1839480520,
|
| Complexity | 212 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 257.049g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 258.146g/mol |
| Monoisotopic Mass | 257.049g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 43.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number