| CAS Number | 14367-54-5 |
| Catalog Number | AG01BBFW(AGN-PC-0PUDRS) |
| Chemical Name | (2S)-2-methyl-3-phenylpropanoic acid |
| IUPAC Name | (2S)-2-methyl-3-phenylpropanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H12O2/c1-8(10(11)12)7-9-5-3-2-4-6-9/h2-6,8H,7H2,1H3,(H,11,12)/t8-/m0/s1 |
| InChI Key | MCIIDRLDHRQKPH-QMMMGPOBSA-N |
| MDL Number | MFCD20638188 |
| Molecular Formula | C10H12O2 |
| Molecular Weight | 164.2011 |
| SMILES | C[C@H](C(=O)O)CC1=CC=CC=C1 |
| Synonyms | (2S)-2-methyl-3-phenylpropanoic acid,
DEAMINO-METHYL-PHENYLALANINE,
14367-54-5,
AC1NRAUN,
(S)-2-Benzylpropanoic acid,
Benzenepropanoic acid, alpha-methyl-, (alphaS)-,
SCHEMBL265135,
ZINC395523,
AKOS034822810,
DB07673,
AJ-21502,
2-Phenylbutyric acid,
CID5288102,
DPH,
|
| Complexity | 148 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 164.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 164.204g/mol |
| Monoisotopic Mass | 164.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number