| CAS Number | 151626-26-5 |
| Catalog Number | AG01BAUR(AGN-PC-00JWEC) |
| Chemical Name | Hept-6-en-1-amine |
| IUPAC Name | hept-6-en-1-amine |
| InChI | InChI=1S/C7H15N/c1-2-3-4-5-6-7-8/h2H,1,3-8H2 |
| InChI Key | PDSKWUZFFRWRCD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09923526 |
| Molecular Formula | C7H15N |
| Molecular Weight | 113.2007 |
| SMILES | C=CCCCCCN |
| Synonyms | 6-heptenylamine,
hept-6-en-1-amine,
151626-26-5,
Allylbutylamin,
hept-6-enylamine,
6-Hepten-1-amine,
SCHEMBL129565,
PDSKWUZFFRWRCD-UHFFFAOYSA-N,
ZINC44367579,
AKOS006311860,
|
| Complexity | 50.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 113.12g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 113.204g/mol |
| Monoisotopic Mass | 113.12g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number