| CAS Number | 1803612-14-7 |
| Catalog Number | AG01BA92 |
| Chemical Name | 2-(Aminomethyl)-4-Bromophenol Hydrochloride |
| IUPAC Name | 2-(aminomethyl)-4-bromophenol;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C7H8BrNO.ClH/c8-6-1-2-7(10)5(3-6)4-9;/h1-3,10H,4,9H2;1H |
| InChI Key | OKFKBSXEQHOIQQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11045214 |
| Molecular Formula | C7H9BrClNO |
| Molecular Weight | 238.5095 |
| SMILES | OC1=CC=C(Br)C=C1CN.[H]Cl |
| Synonyms | 2-(Aminomethyl)-4-bromophenol hydrochloride,
1803612-14-7,
2-(AMINOMETHYL)-4-BROMOPHENOL HCL,
MFCD11045214,
AK671313,
DS-19983,
58349-96-5,
|
| Complexity | 110 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 236.956g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 238.509g/mol |
| Monoisotopic Mass | 236.956g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 46.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number