| CAS Number | 53185-44-7 |
| Catalog Number | AG01B7TC |
| Chemical Name | 4-((3-Aminopropyl)amino)butanoic acid dihydrochloride |
| IUPAC Name | 4-(3-aminopropylamino)butanoic acid;dihydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C7H16N2O2.2ClH/c8-4-2-6-9-5-1-3-7(10)11;;/h9H,1-6,8H2,(H,10,11);2*1H |
| InChI Key | SZFFRPTUMIMVJF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28246328 |
| Molecular Formula | C7H18Cl2N2O2 |
| Molecular Weight | 233.1360 |
| SMILES | O=C(O)CCCNCCCN.[H]Cl.[H]Cl |
| Synonyms | 4-[(3-aminopropyl)amino]butanoic acid dihydrochloride,
53185-44-7,
|
| Complexity | 107 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 232.075g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 233.133g/mol |
| Monoisotopic Mass | 232.075g/mol |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Topological Polar Surface Area | 75.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number