| CAS Number | 1392473-06-1 |
| Catalog Number | AG01B68B |
| Chemical Name | 1-Piperidinecarboxylic acid, 5-amino-2-methyl-, 1,1-dimethylethyl ester |
| IUPAC Name | tert-butyl 5-amino-2-methylpiperidine-1-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C11H22N2O2/c1-8-5-6-9(12)7-13(8)10(14)15-11(2,3)4/h8-9H,5-7,12H2,1-4H3 |
| InChI Key | ZKBBQGSSDAJNKG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD26125909 |
| Molecular Formula | C11H22N2O2 |
| Molecular Weight | 214.3046 |
| SMILES | CC1N(C(OC(C)(C)C)=O)CC(N)CC1 |
| Synonyms | 5-Amino-1-boc-2-methylpiperidine,
1392473-06-1,
tert-Butyl 5-amino-2-methylpiperidine-1-carboxylate,
tert-Butyl cis-5-amino-2-methylpiperidine-1-carboxylate,
(2R,5R)-tert-Butyl 5-amino-2-methylpiperidine-1-carboxylate,
(2S,5R)-tert-Butyl 5-amino-2-methylpiperidine-1-carboxylate,
SCHEMBL16765003,
1450891-27-6,
1792190-72-7,
1807773-56-3,
MFCD26125909,
AKOS023400394,
AS-35433,
|
| Complexity | 235 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 214.168g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 214.309g/mol |
| Monoisotopic Mass | 214.168g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 55.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number