| CAS Number | 1009314-88-8 |
| Catalog Number | AG01B5LK |
| Chemical Name | [4-Amino-3-(hydroxymethyl)phenyl]methanol |
| IUPAC Name | [4-amino-3-(hydroxymethyl)phenyl]methanol |
| InChI | InChI=1S/C8H11NO2/c9-8-2-1-6(4-10)3-7(8)5-11/h1-3,10-11H,4-5,9H2 |
| InChI Key | ZYJKONDZYOWOHE-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20703082 |
| Molecular Formula | C8H11NO2 |
| Molecular Weight | 153.1784 |
| SMILES | C1=CC(=C(C=C1CO)CO)N |
| Synonyms | 2,4-bis(hydroxymethyl)aniline,
[4-amino-3-(hydroxymethyl)phenyl]methanol,
1009314-88-8,
2,4-bis(hydroxymethyl)aniline,
SCHEMBL1702419,
(4-Amino-1,3-phenylene)dimethanol,
ZINC116887384,
|
| Complexity | 119 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 153.079g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 153.181g/mol |
| Monoisotopic Mass | 153.079g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 66.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number