| CAS Number | 1052271-58-5 |
| Catalog Number | AG01B59I(AGN-PC-0WD6FX) |
| Chemical Name | (3-Bromopyridin-2-Yl)Methanamine Hydrochloride |
| IUPAC Name | (3-bromopyridin-2-yl)methanamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H7BrN2.ClH/c7-5-2-1-3-9-6(5)4-8;/h1-3H,4,8H2;1H |
| InChI Key | DFRWZRLWBUCBJK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20923742 |
| Molecular Formula | C6H8BrClN2 |
| Molecular Weight | 223.4981 |
| SMILES | NCC1=NC=CC=C1Br.[H]Cl |
| Synonyms | (3-Bromopyridin-2-yl)methanamine hydrochloride,
1052271-58-5,
SCHEMBL657974,
DFRWZRLWBUCBJK-UHFFFAOYSA-N,
MFCD20923742,
AK159137,
PS-11817,
2-(Aminomethyl)-3-bromopyridine hydrochloride,
1-(3-bromopyridin-2-yl)methanamine hydrochloride,
|
| Complexity | 87.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 221.956g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 223.498g/mol |
| Monoisotopic Mass | 221.956g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number