| CAS Number | 2040-76-8 |
| Catalog Number | AG01B21M(AGN-PC-0JT695) |
| Chemical Name | N-phenylcarbamoyl chloride |
| IUPAC Name | N-phenylcarbamoyl chloride |
| InChI | InChI=1S/C7H6ClNO/c8-7(10)9-6-4-2-1-3-5-6/h1-5H,(H,9,10) |
| InChI Key | YSBUANSGDLZTKV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD24368249 |
| Molecular Formula | C7H6ClNO |
| Molecular Weight | 155.5816 |
| SMILES | C1=CC=C(C=C1)NC(=O)Cl |
| Synonyms | Phenylcarbamic chloride,
N-phenylcarbamoyl chloride,
Carbamoyl chloride, phenyl-,
N-(phenyl)carbamyl chloride,
SCHEMBL992038,
CTK6G5536,
ZINC6864539,
AKOS027325811,
CID576741,
2040-76-8,
phenylcarbamic acid chloride,
YSBUANSGDLZTKV-UHFFFAOYSA-N,
phenylcarbamoylchlorid,
phenylcarbamoyl chloride,
AC1LB5IG,
Phenylcarbamic chloride #,
N-phenyl carbamyl chloride,
|
| Complexity | 121 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 155.014g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 155.581g/mol |
| Monoisotopic Mass | 155.014g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 29.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number