| CAS Number | 57500-81-9 |
| Catalog Number | AG01ASDU(AGN-PC-0WC595) |
| Chemical Name | 3-Amino-N-(4-methoxyphenyl)propanamidehydrochloride |
| IUPAC Name | 3-amino-N-(4-methoxyphenyl)propanamide;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C10H14N2O2.ClH/c1-14-9-4-2-8(3-5-9)12-10(13)6-7-11;/h2-5H,6-7,11H2,1H3,(H,12,13);1H |
| InChI Key | DIPLWUPGXQMDKF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD13562843 |
| Molecular Formula | C10H15ClN2O2 |
| Molecular Weight | 230.6913 |
| SMILES | Cl.NCCC(=O)NC1=CC=C(C=C1)OC |
| Synonyms | 3-Amino-N-(4-methoxyphenyl)propanamide hydrochloride,
57500-81-9,
CTK7E7146,
AKOS015847444,
MCULE-4031521013,
3-Amino-N-(4-methoxyphenyl)propanamidehydrochloride,
F2185-0070,
|
| Complexity | 177 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 230.082g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 230.692g/mol |
| Monoisotopic Mass | 230.082g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 64.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number