| CAS Number | 69489-37-8 |
| Catalog Number | AG01AR9C(AGN-PC-0TVTPI) |
| Chemical Name | 2,4-Imidazolidinedione, 5-(4-methylphenyl)-, (±)- |
| IUPAC Name | 5-(4-methylphenyl)imidazolidine-2,4-dione |
| InChI | InChI=1S/C10H10N2O2/c1-6-2-4-7(5-3-6)8-9(13)12-10(14)11-8/h2-5,8H,1H3,(H2,11,12,13,14) |
| InChI Key | CSJOIZOYRMNZDL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09741028 |
| Molecular Formula | C10H10N2O2 |
| Molecular Weight | 190.1986 |
| SMILES | C1(=CC=C(C=C1)C1C(NC(N1)=O)=O)C |
| Synonyms | 5-(4-methylphenyl)imidazolidine-2,4-dione,
69489-37-8,
2,4-Imidazolidinedione, 5-(4-methylphenyl)-,
p-methyl-5-phenylhydantoin,
5-(4-Methylphenyl)hydantoin,
SCHEMBL9690927,
CTK1J1043,
DTXSID80512575,
BHS103177,
AKOS009122384,
MCULE-6716262262,
5-(4-methylphenyl)-2,4-imidazolidinedione,
VU0421551-2,
L-2732,
F2147-0652,
|
| Complexity | 257 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 190.074g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 190.202g/mol |
| Monoisotopic Mass | 190.074g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 58.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number