| CAS Number | 31201-11-3 |
| Catalog Number | AG01AP45 |
| Chemical Name | 1-Bromo-2-methylcyclopentane |
| IUPAC Name | 1-bromo-2-methylcyclopentane |
| InChI | InChI=1S/C6H11Br/c1-5-3-2-4-6(5)7/h5-6H,2-4H2,1H3 |
| InChI Key | PBTRPYSJSYFLRJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16092391 |
| Molecular Formula | C6H11Br |
| Molecular Weight | 163.0555 |
| SMILES | CC1C(Br)CCC1 |
| Synonyms | 1-bromo-2-methylcyclopentane,
31201-11-3,
2-methylbromocyclopentane,
SCHEMBL8163630,
1-bromanyl-2-methyl-cyclopentane,
MFCD16092391,
AKOS005266592,
AKOS017439756,
A824026,
1-bromo-2-methylcyclopentane, Mixture of diastereomers,
3814-30-0,
|
| Complexity | 61.2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 162.004g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 163.058g/mol |
| Monoisotopic Mass | 162.004g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number