| CAS Number | 53483-11-7 |
| Catalog Number | AG01AK4B(AGN-PC-0SFB2F) |
| Chemical Name | 2-Benzyl-3-methylbutanoic acid |
| IUPAC Name | 2-benzyl-3-methylbutanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C12H16O2/c1-9(2)11(12(13)14)8-10-6-4-3-5-7-10/h3-7,9,11H,8H2,1-2H3,(H,13,14) |
| InChI Key | VPRLUXYRQIHROC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD12794598 |
| Molecular Formula | C12H16O2 |
| Molecular Weight | 192.2542 |
| SMILES | CC(C(C(O)=O)CC1=CC=CC=C1)C |
| Synonyms | 2-benzyl-3-methylbutanoic acid,
53483-11-7,
2-benzyl-3-methyl-butyric acid,
SCHEMBL883357,
AKOS010365542,
MCULE-2818886983,
NE21211,
EN300-82667,
Z1250132408,
|
| Complexity | 181 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 192.115g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 192.258g/mol |
| Monoisotopic Mass | 192.115g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number