| CAS Number | 123126-59-0 |
| Catalog Number | AG01AIOJ(AGN-PC-0N8PYN) |
| Chemical Name | 1-Benzothiophene-2-sulfonamide |
| IUPAC Name | 1-benzothiophene-2-sulfonamide |
| InChI | InChI=1S/C8H7NO2S2/c9-13(10,11)8-5-6-3-1-2-4-7(6)12-8/h1-5H,(H2,9,10,11) |
| InChI Key | UZMQSZBTFGHLAH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18426041 |
| Molecular Formula | C8H7NO2S2 |
| Molecular Weight | 213.2767 |
| SMILES | O=S(C1=CC2=CC=CC=C2S1)(N)=O |
| Synonyms | 1-Benzothiophene-2-Sulfonamide,
Benzo[b]thiophene-2-sulfonamide,
CHEMBL313338,
123126-59-0,
03T,
Benzo[b]thiophenesulfonamide,
SCHEMBL792780,
2-benzo[B]thiophenesulfonamide,
3s74,
UZMQSZBTFGHLAH-UHFFFAOYSA-N,
BDBM50405880,
AKOS034086500,
Benzo[b]thiophene-2-sulfonic acid amide,
Benzothiophene-2-sulfonamide,
CID10680096,
|
| Complexity | 283 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 212.992g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 213.269g/mol |
| Monoisotopic Mass | 212.992g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 96.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number