| CAS Number | 94626-55-8 |
| Catalog Number | AG01AH3X(AGN-PC-03703J) |
| Chemical Name | 4-(2-Methyl-1,3-dioxolan-2-yl)piperidine |
| IUPAC Name | 4-(2-methyl-1,3-dioxolan-2-yl)piperidine |
| InChI | InChI=1S/C9H17NO2/c1-9(11-6-7-12-9)8-2-4-10-5-3-8/h8,10H,2-7H2,1H3 |
| InChI Key | DHSXJWZLDRBDCM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20547586 |
| Molecular Formula | C9H17NO2 |
| Molecular Weight | 171.2368 |
| SMILES | CC1(C2CCNCC2)OCCO1 |
| Synonyms | 4-(2-methyl-1,3-dioxolan-2-yl)piperidine,
94626-55-8,
4-(2-methyl-[1,3]dioxolan-2-yl)-piperidine,
SCHEMBL275920,
DHSXJWZLDRBDCM-UHFFFAOYSA-N,
ZINC74941758,
AKOS025328666,
MCULE-6680945462,
NE16653,
4-(2-Methyl-1,3-dioxolan-2-yl)piperidine, AldrichCPR,
F8880-2420,
Z1407003843,
|
| Complexity | 149 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 171.126g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 171.24g/mol |
| Monoisotopic Mass | 171.126g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 30.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number