| CAS Number | 13249-56-4 |
| Catalog Number | AG01AGBL(AGN-PC-0417H2) |
| Chemical Name | 4-Chloropentanenitrile |
| IUPAC Name | 4-chloropentanenitrile |
| InChI | InChI=1S/C5H8ClN/c1-5(6)3-2-4-7/h5H,2-3H2,1H3 |
| InChI Key | XUKFSXNWRWHCEQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21184641 |
| Molecular Formula | C5H8ClN |
| Molecular Weight | 117.5767 |
| SMILES | ClC(CCC#N)C |
| Synonyms | 4-chloropentanenitrile,
13249-56-4,
4-chloro-valeronitrile,
4-chlorovaleronitrile,
SCHEMBL438136,
XUKFSXNWRWHCEQ-UHFFFAOYSA-N,
AKOS014572613,
NE32215,
|
| Complexity | 81.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 117.035g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 117.576g/mol |
| Monoisotopic Mass | 117.035g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 23.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number