| CAS Number | 116008-13-0 |
| Catalog Number | AG01A8KR(AGN-PC-0WOS68) |
| Chemical Name | 4-Methylpentan-1-Amine Hydrochloride |
| IUPAC Name | 4-methylpentan-1-amine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H15N.ClH/c1-6(2)4-3-5-7;/h6H,3-5,7H2,1-2H3;1H |
| InChI Key | YQZPRXHVRLGGFH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16040097 |
| Molecular Formula | C6H16ClN |
| Molecular Weight | 137.6509 |
| SMILES | NCCCC(C)C.Cl |
| Synonyms | 4-methylpentan-1-amine hydrochloride,
116008-13-0,
4-methylpentanamine hydrochloride,
SCHEMBL2862130,
4-methylpentylamine hydrochloride,
YQZPRXHVRLGGFH-UHFFFAOYSA-N,
AC1Q3927,
AKOS008094730,
MCULE-2232715676,
NE62532,
EN300-61859,
|
| Complexity | 33.2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 137.097g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 137.651g/mol |
| Monoisotopic Mass | 137.097g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number