| CAS Number | 27126-42-7 |
| Catalog Number | AG01A8CO(AGN-PC-0JOWI7) |
| Chemical Name | Ethyl 4-bromopentanoate |
| IUPAC Name | ethyl 4-bromopentanoate |
| InChI | InChI=1S/C7H13BrO2/c1-3-10-7(9)5-4-6(2)8/h6H,3-5H2,1-2H3 |
| InChI Key | CTVCPHLFHPQRNF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16693250 |
| Molecular Formula | C7H13BrO2 |
| Molecular Weight | 209.0809 |
| NSC Number | 245490 |
| SMILES | CC(Br)CCC(OCC)=O |
| Synonyms | ethyl 4-bromopentanoate,
27126-42-7,
ethyl 4-bromovalerate,
ethyl 3-bromobutane-1-carboxylate,
NSC245490,
AC1L7UUW,
SCHEMBL1206813,
CTK4F9122,
DTXSID70311812,
4-Bromopentanoic acid ethyl ester,
CTVCPHLFHPQRNF-UHFFFAOYSA-N,
AKOS011494975,
Pentanoic acid,4-bromo-, ethyl ester,
NSC-245490,
Pentanoic acid, 4-bromo-, ethyl ester,
CID316888,
|
| Complexity | 104 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 208.01g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 209.083g/mol |
| Monoisotopic Mass | 208.01g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 26.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number