| CAS Number | 1461715-71-8 |
| Catalog Number | AG01A6W0 |
| Chemical Name | 4-Cyclopropyl-5,6-difluoro-3,4-dihydroquinoxalin-2(1H)-one |
| IUPAC Name | 4-cyclopropyl-5,6-difluoro-1,3-dihydroquinoxalin-2-one |
| InChI | InChI=1S/C11H10F2N2O/c12-7-3-4-8-11(10(7)13)15(6-1-2-6)5-9(16)14-8/h3-4,6H,1-2,5H2,(H,14,16) |
| InChI Key | MGXYIZXEZNDESJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21840931 |
| Molecular Formula | C11H10F2N2O |
| Molecular Weight | 224.2067 |
| SMILES | FC1=C(F)C2=C(NC(CN2C2CC2)=O)C=C1 |
| Synonyms | 4-cyclopropyl-5,6-difluoro-1,2,3,4-tetrahydroquinoxalin-2-one,
1461715-71-8,
ZINC86158944,
AKOS017843102,
NE51041,
|
| Complexity | 308 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 224.076g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 224.211g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.076g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 32.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number