| CAS Number | 81142-16-7 |
| Catalog Number | AG01A6Q6 |
| Chemical Name | 2-(2-Aminoethoxy)acetic acid hydrochloride |
| IUPAC Name | 2-(2-aminoethoxy)acetic acid;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C4H9NO3.ClH/c5-1-2-8-3-4(6)7;/h1-3,5H2,(H,6,7);1H |
| InChI Key | IVTUZBXDJSWUTI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD25970396 |
| Molecular Formula | C4H10ClNO3 |
| Molecular Weight | 155.5801 |
| SMILES | O=C(O)COCCN.[H]Cl |
| Synonyms | 2-(2-Aminoethoxy)acetic acid hydrochloride,
81142-16-7,
SCHEMBL3822077,
AKOS024258651,
MCULE-2375694645,
NE61359,
(2-Aminoethoxy)acetic acid hydrochloride,
Z1650039500,
C4H10ClNO3,
2-(2-Aminoethoxy)acetic acid HCl,
134978-97-5,
|
| Complexity | 73.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 155.035g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 155.578g/mol |
| Monoisotopic Mass | 155.035g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 72.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number