| CAS Number | 99338-32-6 |
| Catalog Number | AG01A6M1(AGN-PC-0OP4FI) |
| Chemical Name | 3,6-Dihydro-2H-pyran-4-carboxylic acid |
| IUPAC Name | 3,6-dihydro-2H-pyran-4-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C6H8O3/c7-6(8)5-1-3-9-4-2-5/h1H,2-4H2,(H,7,8) |
| InChI Key | UUPGEYZIICSRGQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20040387 |
| Molecular Formula | C6H8O3 |
| Molecular Weight | 128.1259 |
| SMILES | O1CCC(=CC1)C(=O)O |
| Synonyms | 3,6-Dihydro-2H-pyran-4-carboxylic acid,
99338-32-6,
SCHEMBL16655512,
ZINC75522777,
AKOS022633285,
NE33767,
DB-080590,
FT-0711821,
|
| Complexity | 148 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 128.047g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 128.127g/mol |
| Monoisotopic Mass | 128.047g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number