| CAS Number | 1475-10-1 |
| Catalog Number | AG01A600(AGN-PC-0Q0GJV) |
| Chemical Name | 1-[4-(Propan-2-yl)phenyl]ethan-1-ol |
| IUPAC Name | 1-(4-propan-2-ylphenyl)ethanol |
| InChI | InChI=1S/C11H16O/c1-8(2)10-4-6-11(7-5-10)9(3)12/h4-9,12H,1-3H3 |
| InChI Key | LPWMXVJCBUKVQH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD01070802 |
| Molecular Formula | C11H16O |
| Molecular Weight | 164.2441 |
| SMILES | C(C)(C)C1=CC=C(C=C1)C(C)O |
| Synonyms | 1-[4-(propan-2-yl)phenyl]ethan-1-ol,
1475-10-1,
methyl(4-isopropylphenyl)methanol,
1-(4-propan-2-ylphenyl)ethanol,
AC1L6U6X,
1-(4-isopropylphenyl)ethanol,
SCHEMBL114216,
1-(4-iso-Propylphenyl)ethanol,
AKOS000249482,
AKOS022257943,
NE31033,
(R)-1-(4-isopropylphenyl)ethanol,
(S)-1-(4-isopropylphenyl)ethanol,
CID299156,
105364-42-9,
346585-61-3,
|
| Complexity | 123 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 164.12g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 164.248g/mol |
| Monoisotopic Mass | 164.12g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number