| CAS Number | 68700-93-6 |
| Catalog Number | AG01A2UV(AGN-PC-0NBWJH) |
| Chemical Name | 2-chloro-5-(propan-2-yl)pyridine |
| IUPAC Name | 2-chloro-5-propan-2-ylpyridine |
| InChI | InChI=1S/C8H10ClN/c1-6(2)7-3-4-8(9)10-5-7/h3-6H,1-2H3 |
| InChI Key | DNJROFGCOSDKIL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20265780 |
| Molecular Formula | C8H10ClN |
| Molecular Weight | 155.6247 |
| SMILES | ClC1=NC=C(C=C1)C(C)C |
| Synonyms | 2-chloro-5-isopropylpyridine,
68700-93-6,
2-chloro-5-(propan-2-yl)pyridine,
Pyridine, 2-chloro-5-(1-methylethyl)-,
2-chloro-5-isopropyl-pyridine,
SCHEMBL1090665,
DNJROFGCOSDKIL-UHFFFAOYSA-N,
MFCD20265780,
ZINC34540084,
AKOS026726253,
NE38393,
FT-0761877,
2-chloro-5-propan-2-yl-pyridine,
CID10866575,
|
| Complexity | 103 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 155.05g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 155.625g/mol |
| Monoisotopic Mass | 155.05g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 12.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number