| CAS Number | 86150-28-9 |
| Catalog Number | AG01A21P |
| Chemical Name | (2S)-2-amino-N-(2-methoxyethyl)-3-phenylpropanamide hydrochloride |
| IUPAC Name | (2S)-2-amino-N-(2-methoxyethyl)-3-phenylpropanamide;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C12H18N2O2.ClH/c1-16-8-7-14-12(15)11(13)9-10-5-3-2-4-6-10;/h2-6,11H,7-9,13H2,1H3,(H,14,15);1H/t11-;/m0./s1 |
| InChI Key | GTEUMHZLRVPGNI-MERQFXBCSA-N |
| MDL Number | MFCD22566015 |
| Molecular Formula | C12H19ClN2O2 |
| Molecular Weight | 258.7445 |
| SMILES | O=C(NCCOC)[C@@H](N)CC1=CC=CC=C1.[H]Cl |
| Synonyms | (2S)-2-amino-N-(2-methoxyethyl)-3-phenylpropanamide hydrochloride,
86150-28-9,
AKOS025562411,
MCULE-2511051108,
NE36832,
Z1449743971,
|
| Complexity | 203 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 258.114g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 258.746g/mol |
| Monoisotopic Mass | 258.114g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 64.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number