| CAS Number | 2583-24-6 |
| Catalog Number | AG01A1PU(AGN-PC-0O8C9C) |
| Chemical Name | (E)-2-Hexenedioic acid |
| IUPAC Name | hex-2-enedioic acid |
| InChI | InChI=1S/C6H8O4/c7-5(8)3-1-2-4-6(9)10/h1,3H,2,4H2,(H,7,8)(H,9,10) |
| InChI Key | HSBSUGYTMJWPAX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19228126 |
| Molecular Formula | C6H8O4 |
| Molecular Weight | 144.1253 |
| SMILES | OC(=O)CC/C=C/C(=O)O |
| Synonyms | 2-Hexenedioic acid,
hexenedioic acid,
2583-24-6,
2-Hexenedioic acid, (E)-,
CTK0I6498,
CTK1D6071,
DTXSID20878920,
HSBSUGYTMJWPAX-UHFFFAOYSA-N,
AKOS026728945,
Q27116734,
hex-2-enedioic acid,
4440-68-0,
28756-92-5,
HDA,
|
| Complexity | 159 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 144.042259g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 144.12g/mol |
| Monoisotopic Mass | 144.042259g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 74.6Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| XLogP3 | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number