| CAS Number | 63491-89-4 |
| Catalog Number | AG01A10H(AGN-PC-0HBXKX) |
| Chemical Name | 4-(Aminomethyl)-2-bromophenol hydrobromide |
| IUPAC Name | 4-(aminomethyl)-2-bromophenol;hydrobromide |
| InChI | InChI=1S/C7H8BrNO.BrH/c8-6-3-5(4-9)1-2-7(6)10;/h1-3,10H,4,9H2;1H |
| InChI Key | QTRALVRIQONTEW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22392117 |
| Molecular Formula | C7H9Br2NO |
| Molecular Weight | 282.9605 |
| SMILES | Br.NCC1=CC(=C(C=C1)O)Br |
| Synonyms | 4-(aminomethyl)-2-bromophenol hydrobromide,
63491-89-4,
SCHEMBL1984090,
QTRALVRIQONTEW-UHFFFAOYSA-N,
MCULE-2248501716,
NE18836,
4-Aminomethyl-2-bromo-phenol hydrobromide,
|
| Complexity | 110 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 282.903g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 282.963g/mol |
| Monoisotopic Mass | 280.905g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 46.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number