| CAS Number | 1343822-36-5 |
| Catalog Number | AG019ZX7 |
| Chemical Name | 5-Ethynyl-1,2,3,4-tetrahydronaphthalene |
| IUPAC Name | 5-ethynyl-1,2,3,4-tetrahydronaphthalene |
| InChI | InChI=1S/C12H12/c1-2-10-7-5-8-11-6-3-4-9-12(10)11/h1,5,7-8H,3-4,6,9H2 |
| InChI Key | RCQZSXQFCBGPGL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD17281923 |
| Molecular Formula | C12H12 |
| Molecular Weight | 156.2237 |
| SMILES | C#CC1=C2C(CCCC2)=CC=C1 |
| Synonyms | 5-ethynyl-1,2,3,4-tetrahydronaphthalene,
1343822-36-5,
ZINC62605390,
AKOS012332746,
MCULE-1616007836,
NE19028,
RP22047,
Z1416282782,
|
| Complexity | 195 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 156.094g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 156.228g/mol |
| Monoisotopic Mass | 156.094g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number