| CAS Number | 1235438-85-3 |
| Catalog Number | AG019XZ7 |
| Chemical Name | 1-(2-azidoethyl)-2,3-dihydro-1H-indole-2,3-dione |
| IUPAC Name | 1-(2-azidoethyl)indole-2,3-dione |
| InChI | InChI=1S/C10H8N4O2/c11-13-12-5-6-14-8-4-2-1-3-7(8)9(15)10(14)16/h1-4H,5-6H2 |
| InChI Key | RDUCNPFDDNUGSM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD14705610 |
| Molecular Formula | C10H8N4O2 |
| Molecular Weight | 216.1961 |
| SMILES | [N-]=[N+]=NCCN1C2=C(C=CC=C2)C(=O)C1=O |
| Synonyms | 1-(2-azidoethyl)-2,3-dihydro-1H-indole-2,3-dione,
1235438-85-3,
AC1Q1UHH,
CTK5I1463,
ZINC39947492,
1-(2-Azidoethyl)indoline-2,3-dione,
NE41911,
EN300-56456,
|
| Complexity | 362 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 216.065g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 216.2g/mol |
| Monoisotopic Mass | 216.065g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 51.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number