| CAS Number | 1375474-29-5 |
| Catalog Number | AG019TIZ |
| Chemical Name | 4-(METHOXYMETHYL)-4-METHYLPYRROLIDIN-2-ONE |
| IUPAC Name | 4-(methoxymethyl)-4-methylpyrrolidin-2-one |
| InChI | InChI=1S/C7H13NO2/c1-7(5-10-2)3-6(9)8-4-7/h3-5H2,1-2H3,(H,8,9) |
| InChI Key | HELHLVHSHBUNGL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21602648 |
| Molecular Formula | C7H13NO2 |
| Molecular Weight | 143.1836 |
| SMILES | COCC1(CC(NC1)=O)C |
| Synonyms | 4-(methoxymethyl)-4-methylpyrrolidin-2-one,
1375474-29-5,
AKOS015296488,
MCULE-9658407664,
NE34752,
Z1324054906,
|
| Complexity | 147 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 143.095g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 143.186g/mol |
| Monoisotopic Mass | 143.095g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 38.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number