| CAS Number | 851169-58-9 |
| Catalog Number | AG019OX9 |
| Chemical Name | 2-Fluoro-N-methylbenzene-1-sulfonamide |
| IUPAC Name | 2-fluoro-N-methylbenzenesulfonamide |
| InChI | InChI=1S/C7H8FNO2S/c1-9-12(10,11)7-5-3-2-4-6(7)8/h2-5,9H,1H3 |
| InChI Key | ZDNNTSLQYCAVNJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD06671629 |
| Molecular Formula | C7H8FNO2S |
| Molecular Weight | 189.2073 |
| SMILES | CNS(=O)(=O)C1=CC=CC=C1F |
| Synonyms | 2-fluoro-N-methylbenzene-1-sulfonamide,
851169-58-9,
2-fluoro-N-methylbenzenesulfonamide,
Benzenesulfonamide, 2-fluoro-N-methyl-,
AC1NIFZB,
AC1Q41C8,
SCHEMBL1621373,
ZDNNTSLQYCAVNJ-UHFFFAOYSA-N,
ZINC6508881,
AKOS000200498,
MCULE-3872467689,
NE38512,
EN300-15857,
ZINC06508881,
CID4830484,
|
| Complexity | 234 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 189.026g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 189.204g/mol |
| Monoisotopic Mass | 189.026g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 54.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number