| CAS Number | 929974-25-4 |
| Catalog Number | AG019KE1 |
| Chemical Name | 4-[(2,6-dimethylmorpholin-4-yl)methyl]-1,3-thiazol-2-amine |
| IUPAC Name | 4-[(2,6-dimethylmorpholin-4-yl)methyl]-1,3-thiazol-2-amine |
| InChI | InChI=1S/C10H17N3OS/c1-7-3-13(4-8(2)14-7)5-9-6-15-10(11)12-9/h6-8H,3-5H2,1-2H3,(H2,11,12) |
| InChI Key | YRCBPPBLHVYLFL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08729214 |
| Molecular Formula | C10H17N3OS |
| Molecular Weight | 227.3265 |
| SMILES | CC1OC(C)CN(CC2N=C(N)SC=2)C1 |
| Synonyms | 4-[(2,6-dimethylmorpholin-4-yl)methyl]-1,3-thiazol-2-amine,
929974-25-4,
AC1Q2RE7,
CTK6C5327,
AKOS009106738,
MCULE-4046596927,
NE14034,
EN300-26576,
Z227830228,
4-[(2,6-dimethyl-4-morpholinyl)methyl]-1,3-thiazol-2-ylamine,
4-[(2,6-dimethylmorpholin-4-yl)methyl]-1,3-thiazol-2-amine dihydrochloride,
1426291-10-2,
|
| Complexity | 207 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 227.109g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 227.326g/mol |
| Monoisotopic Mass | 227.109g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 79.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number