| CAS Number | 58562-46-2 |
| Catalog Number | AG019KBA |
| Chemical Name | 2-(2-nitrophenoxy)acetamide |
| IUPAC Name | 2-(2-nitrophenoxy)acetamide |
| InChI | InChI=1S/C8H8N2O4/c9-8(11)5-14-7-4-2-1-3-6(7)10(12)13/h1-4H,5H2,(H2,9,11) |
| InChI Key | DVCVYHFEWYAJCP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07101223 |
| Molecular Formula | C8H8N2O4 |
| Molecular Weight | 196.1601 |
| SMILES | NC(COC1=C([N+]([O-])=O)C=CC=C1)=O |
| Synonyms | 2-(2-nitrophenoxy)acetamide,
2-(carbamoylmethoxy)nitrobenzene,
58562-46-2,
2-nitrophenoxy-acetamide,
AC1NK3BZ,
AC1Q4ZPP,
SCHEMBL114014,
CTK7D3375,
DVCVYHFEWYAJCP-UHFFFAOYSA-N,
ZINC9953679,
AKOS003507331,
MCULE-6381412635,
NE38513,
EN300-26261,
CID4931827,
|
| Complexity | 226 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 196.048g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 196.162g/mol |
| Monoisotopic Mass | 196.048g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 98.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number