
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 60166-93-0 |
| Catalog Number | AG019FS4(AGN-PC-0SV252) |
| Chemical Name | Iopamidol |
| EC Number | 262-093-6 |
| IUPAC Name | 1-N,3-N-bis(1,3-dihydroxypropan-2-yl)-5-[[(2S)-2-hydroxypropanoyl]amino]-2,4,6-triiodobenzene-1,3-dicarboxamide |
| InChI | InChI=1S/C17H22I3N3O8/c1-6(28)15(29)23-14-12(19)9(16(30)21-7(2-24)3-25)11(18)10(13(14)20)17(31)22-8(4-26)5-27/h6-8,24-28H,2-5H2,1H3,(H,21,30)(H,22,31)(H,23,29)/t6-/m0/s1 |
| InChI Key | XQZXYNRDCRIARQ-LURJTMIESA-N |
| MDL Number | MFCD00867931 |
| Molecular Formula | C17H22I3N3O8 |
| Molecular Weight | 777.0853 |
| NSC Number | 759636 |
| SMILES | OCC(CO)NC(=O)C1=C(C(=C(C(=C1I)NC([C@H](C)O)=O)I)C(=O)NC(CO)CO)I |
| UNII | JR13W81H44 |
| Synonyms | B 15,000,
B 15000,
B-15,000,
B-15000,
B15,000,
B15000,
Gastromiro,
Iopamidol,
Iopamidol, (+-)-Isomer,
Iopamidol, (R)-Isomer,
Iopamidol, Sodium Salt, (S)-Isomer,
Iopamiro,
Isovue,
Isovue 370,
Jopamidol,
Niopam,
Solutrast,
Solutrast 370,
Solutrast Gastro,
SQ 13,396,
iopamidol,
Iopamiro,
Iopamiron,
Isovue,
Niopam,
60166-93-0,
Solutrast,
Gastromiro,
Iopamidol 300,
Solutrast 370,
Iopamidolum,
Oypalomin,
Isovue 370,
Iopamiron 300,
Iopamiron 370,
Jopamiron 200,
Iopamiro 370,
Isovue-370,
Niopam 300,
iomapidol,
Iopamidolum [INN-Latin],
UNII-JR13W81H44,
B-15000,
EINECS 262-093-6,
B 15000,
BRN 6250226,
SQ 13396,
SQ-13396,
(S)-N,N'-bis(2-Hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl)-2,4,6-triiodo-5-lactamidoisophthalamide,
L-(+)-N,N'-Bis(2-hydroxy-1-hydroxymethylethyl)-2,4,6-triiodo-5-lactamide isophthalamide,
L-5alpha-Hydroxypropionylamino-2,4,6-triiodoisophthalic acid di(1,3-dihydroxy-2-propylamide),
CHEBI:31711,
62883-00-5,
JR13W81H44,
NCGC00016892-01,
CAS-60166-93-0,
DSSTox_CID_3158,
DSSTox_RID_76896,
L-5alpha-Idrossipropionilamino-2,4,6-triiodoisoftal-di(1,3-diidrossi-2-propilamide),
DSSTox_GSID_23158,
(S)-N,N'-Bis(2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl)-5-((2-hydroxy-1-oxopropyl)amino)-2,4,6-triiodoisophthaldiamide,
1,3-Benzenedicarboxamide, N,N'-bis(2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl)-5-(((2S)-2-hydroxy-1-oxopropyl)amino)-2,4,6-triiodo-,
1,3-Benzenedicarboxamide, N,N'-bis(2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl)-5-((2-hydroxy-1-oxopropyl)amino)-2,4,6-triiodo-, (S)-,
1-N,3-N-bis(1,3-dihydroxypropan-2-yl)-5-[[(2S)-2-hydroxypropanoyl]amino]-2,4,6-triiodobenzene-1,3-dicarboxamide,
N,N'-bis(1,3-dihydroxypropan-2-yl)-5-{[(2S)-2-hydroxypropanoyl]amino}-2,4,6-triiodobenzene-1,3-dicarboxamide,
Iopamidol-200,
Iopamidol-250,
Iopamidol-300,
Iopamidol-370,
Scanlux-300,
Scanlux-370,
Isovue-128,
Isovue-200,
Isovue-250,
Isovue-300,
Isovue-M 200,
Isovue-M 300,
Iopamyron,
Jopamiro,
HSDB 8075,
(S)-N,N'-Bis[2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl]-2,4,6-triiodo-5-lactamidoisophthalamide,
Iopamidol [USAN:INN:BAN:JAN],
Iopamiron (TN),
Iopamidol-200 in plastic container,
Iopamidol-250 in plastic container,
Iopamidol-300 in plastic container,
Iopamidol-370 in plastic container,
Isovue (TN),
Iopamidol [USAN:USP:INN:BAN:JAN],
SQ 13,396,
AC1Q4PBP,
Prestwick0_000871,
Prestwick1_000871,
Prestwick2_000871,
Prestwick3_000871,
Iopamidol (JP17/USP),
AC1L23CM,
Iopamidol injection (JP17),
SCHEMBL27781,
BSPBio_000941,
SPBio_002862,
BPBio1_001037,
CHEMBL1200932,
DTXSID1023158,
XQZXYNRDCRIARQ-LURJTMIESA-N,
HMS1570P03,
HMS2097P03,
HMS3714P03,
Pharmakon1600-01502304,
ACT03261,
HY-B0684,
ZINC3830947,
Tox21_110668,
GP4065,
NSC759636,
s4532,
AKOS015891034,
Tox21_110668_1,
API0003016,
CCG-213024,
CS-2917,
DB08947,
KS-1421,
NSC-759636,
NCGC00016892-02,
NCGC00016892-04,
AN-39478,
CC-29575,
LS-29730,
SC-43948,
AB00513941,
FT-0627281,
D01797,
hydroxypropanamido)-2,4,6-triiodoisophthalamide,
AB00513941_02,
166I930,
C-23510,
I01-8407,
Q-201245,
(S)-N1,N3-bis(1,3-dihydroxypropan-2-yl)-5-(2-,
BRD-K75868704-001-01-2,
(S)-N,N'-bis[2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl]-5-[(2-hydroxy-1-oxopropyl)amino]-2,4,6-triiodo-1,3-benzenedicarboxamide,
(S)-N1,N3-bis(1,3-dihydroxypropan-2-yl)-5-(2-hydroxypropanamido)-2,4,6-triiodoisophthalamide,
N,N inverted exclamation mark -Bis[2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl]-5-[[(2S)-2-hydroxy-1-oxopropyl]amino]-2,4,6-triiodo-1,3-benzenedicarboxamide,
N,N'-bis[2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl]-5-{[(2S)-2-hydroxypropanoyl]amino}-2,4,6-triiodobenzene-1,3-dicarboxamide,
N1,N3-bis(1,3-dihydroxypropan-2-yl)-5-[(2S)-2-hydroxypropanamido]-2,4,6-triiodobenzene-1,3-dicarboxamide,
N1,N3-bis[2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl]-5-[[(2S)-2-hydroxypropanoyl]amino]-2,4,6-triiodo-benzene-1,3-dicarboxamide,
iohexol,
Jopamidol,
Solutrast Gastro,
Iopamidol, (R)-Isomer,
Iopamidol, (+-)-Isomer,
D0O2HQ,
C17H22I3N3O8,
Iopamidol [USAN:BAN:INN:JAN],
CID65492,
Iopamidol, Sodium Salt, (S)-Isomer,
ACN-043398,
C17-H22-I3-N3-O8,
A16009,
B15000,
B15,000,
D007479,
B 15,000,
B-15,000,
(S)-N,N'-bis[2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl]-5-[(2-hydroxy-1-oxopropyl)amino]-2,4,6-triiodoisophthaldiamide,
1,3-Benzenedicarboxamide, N,N'-bis(2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl)-5-((2-hydroxy-1-oxopropyl)amino)-2,4,6-triiodo-,
1,3-Benzenedicarboxamide, N,N'-bis[2-hydroxy-1-(hydroxymethyl)ethyl]-5-[(2-hydroxy-1-oxopropyl)amino]-2,4,6-triiodo-, (S)-,
66108-95-0,
|
| Complexity | 583 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 776.854g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 8 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 777.089g/mol |
| Monoisotopic Mass | 776.854g/mol |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Topological Polar Surface Area | 188A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -2.4 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

